Makaleler
Tatminkar Ödül


Tiyatro Aşhk'ın ilk oyunu "Tatminkar Ödül", 9 Aralık'ta Kozyatağı Kültür Merkezi'nde sahneleniyor.

Tiyatro Aşhk, prömiyerini Kıbrıs Tiyatro Festivali'nde gerçekleştirdiği "Tatminkar Ödül" adlı oyunu ile perde açtı. Hüseyin Köroğlu’nun yönettiği oyun festivalin final oyunu olarak ayakta alkışlanırken, Türkiye prömiyeri 21 Ekim'de gerçekleşti.

Türkiye'nin tiyatro sanatının üstadı Muhsin Ertuğrul'un "Tiyatro alanı, bir ihtisas, bir aşk, bir ihtiras işidir" sözlerinden yola çıkan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları oyuncuları Şenay Saçbüker ve Hüseyin Köroğlu, Kanadalı Yazar Carole Frechette'nin yazdığı ve Ece Okay'ın çevirdiği "Tatminkar Ödül" adlı oyun ile seyircileri yalnızlık, aşk ve korku üzerine düşünmeye davet ediyor.

Kurgusu ve dinamik altyapısıyla seyirciyi sürükleyen oyun, iki kişilik ve tek perde... Pek çok sorguyla bezenmiş, trajikomik öyküsü ile Tatminkar Ödül'de, zengin bir kadın olan Beatrice, kendisini etkileyecek, hislendirecek, cezbedecek bir erkek aramaktadır. Kazanana tatminkar bir ödül vadetmektedir. Bu ödülün peşinde olan erkeklerden biri olan Jean ise keskin ve tecrübeli bir avcıdır. Avından emin, 33 katı çıkar.

Oyun boyunca Şenay Saçbüker, Beatrice rolüyle harikalar yaratırken; "Bir erkeği sevince acı veren şeylerin daha az düşünüldüğü söylenmişti bana. Geçen zaman gibi" replikleriyle koca bir şehirde, adeta Olympos'un tepesi gibi olan bir binanın 33. katında, günümüz insanının en büyük korkularından biri olan yalnızlığın pençesine yakalanmış bir kadını canlandırıyor. Her kadın gibi, beyaz atlı prensini ya da daha doğrusu yalnızlığını devredebileceği birini bekliyor.

Usta oyuncu Hüseyin Köroğlu'nun canlandırdığı Jean ise 8 yaşındadır. Başkalarının nefesini sayarak hayatta kalamayacağını anlar. Çocukluğundan beri hep hayatın sıfır noktasında nefes almak zorunda kalmış bir adam, hayatta kalma mücadelesi veren, korkularla cebelleşen bir garip yolcudur Jean... Avcıların av olduğu 33. katta, hiç ummadığı bir oyuna düşerken, tüm kahramanlar gibi Olympos’un tepesinde kalmayı başarabilecek midir acaba?

Yazan: Carole Frechette
Çeviren: Ece Okay
Yöneten: Hüseyin Köroğlu
Dramaturgi: Dilek Tekintaş
Sahne Tasarımı: Hüseyin Köroğlu
Koreografi: Özge Midilli
Efekt Tasarım: Ersin Aşar
Işık Tasarım: Cengiz Özdemir
Afiş: Didem İncesağır
Oyuncular: Şenay Saçbüker, Hüseyin Köroğlu
Yönetmen Yardımcısı: Arda Alpkıray
Asistan: Alara Köroğlu
Kurumsal İletişim: Ruşen Hatipoğlu