Makaleler
Seyrantepe Hedef Ecza Deposu Şube Müdürü Sn. Ayten YILDIRIM ile söyleşi


Kendinizden ve şubenizden kısaca bahseder misiniz?

İstanbul doğumluyum. Dört çocuklu bir ailenin en küçüğüyüm. Anadolu Üniversitesi Seramik bölümü bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi Emtia Borsasını da ikinci okul olarak tamamladım.

Okulu bitirdikten hemen sonra Hedef ailesine bağlı olan Sancak Ecza Deposunda iş hayatıma başladım.

Yaklaşık 1 sene burada çalıştıktan sonra alınan kararla Sancak Ecza kapatılarak personel diğer depolara transfer

edildi. Bu transferde bende Bağcılar Hedef’ e bölge müdürü olarak atandım. Tek markaya geçişle birlikte Seyrantepe Hedef Ecza Deposuna bölge müdürü olarak geçtim. Son 2 senedir Bölge Müdürü olarak çalıştığım depomda şube müdürü olarak görev yapmaktayım.

Seyrantepe Hedef eczacıyla kurduğu sıcak ve güçlü iletişimle yoluna devam eden kaliteli genç ve dinamik bir kadroya sahiptir. Çalışma gücümüzü insana verdiğimiz değerden ve insanı temel alma ilkemizden ödün vermemekte bulmaktayız.

Şubenizin hedefleri nelerdir?

Disiplinli bir çalışmayla depoculuğu tam ve eksiksiz olarak yapmaya çalışmak bizim amacımızdır, Amacımızı gerçekleştirirken Hedef'in felsefesinden ''güven'' ilkesinden ödün vermemek en çok dikkat ettiğimiz var olma nedenimizdir.

Şubenizin bugünkü durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şube Müdürü olarak görev yaptığım dönem içerisinde Hedef Depoları arasında çıkardığımız iş sonuçlarıyla birinci olarak kupa aldık. Bu elbette tesadüf değil. İnsanı temel alan felsefe.

Doğru ilkeli ve dürüst olmak eczacıyı ve tedarikçiyi kendimizden görüp ticari kaygılarla günü birlik hareket etmeden sağlam adımlarla ilerlemek bizim başarı anahtarımız. Başarıda başarısızlıkta bir ekip işidir. Bu anlamda Seyrantepe'nin kadrosu güçlü ve istikrarlıdır.

 Size göre ecza depolarıyla firmalar arasındaki ilişki nasıl olmalı ve ilaç şirketlerinden beklentileriniz nelerdir ?

Yoğun ve zor bir işi birlikte yürütmeye çalışıyoruz. Sektörde yaşanan hızlı ve köklü değişimler hepimizi biraz yordu.

Biz sektörü var eden ayaklarız. Güçlü ve birlikte olmalıyız. Son nokta olan eczacımızla kurduğumuz olumlu ve güçlü ilişkileri depocu olarak biz firmalarla da kurmalıyız. Biz eczacının sosyal hayatının bir parçası olmaktan ne kadar memnunsak tedarikçilerimizle de aynı diyaloğu yakalamak istiyoruz.

Hayata anlam katan iyi ve zor günde beraber olabilmektir. Bunu başardığımız zaman rakamlarla değil kelimelerle konuşacağız. Buda bizi daha sağlam ve güvene dayanan bir ilişkiye doğal olarak sürükleyecektir.

AZ Deportal hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Sektörde bir ilk, umarım amacına ulaşır.

Dağıtım kanallarımızı da içine alması ve sektörü bütün olarak görmenizin en güzel göstergesi.

Telefon sihirbazları gibi bir eğitimi tüm Türkiye çapına yaymanız felsefenizle ilgili önemli bir ipucu. Bu anlamda sizi yürekten kutluyorum.

İşinizi yaparken ne gibi sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz ?

Sektörde yaşanan değişimler özellikle aracılar olarak bizlerin biraz daha hassas olmasını gerektiriyor.

Eczacı ve tedarikçi arasında olan bizlerin söylemleri çok önemli. Çözümlerin tıkandığı noktalarda kırmadan ilişkileri her boyutuyla yürütebilmek sektörün paydaşı olarak bazen yorucu olabiliyor. İşi iyi takip edebilmek ön

yargısız ve tarafsız davranmak bütün sorunları çözmek için önemli bir anahtar.

Ecza depolarının halk sağlığı üzerindeki rolü hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlaç depoculuğunun çok zor ve ciddi bir sistem gerektirdiğine inanıyoruz. İlacın saklama koşulları eczaneye ulaşım anına kadar bir yatırım gerektiriyor. Kendi iç denetimimizin olması bu işe ne kadar önem verdiğimizin ufak

bir göstergesi. Ayrıca depoculuk denetim standartlarının sağlık bakanlığı tarafından yeniden değerlendirilip detaylı bir prosedüre bağlanması bizlerin sorumluluğunun ne kadar büyük olduğunu gösterir.

Geçmişte mesleki anlamda yaşadığınız sıkıntılar oldu mu ?

Yaklaşık 8 senedir sektörün içindeyim. İlk başladığım dönemde ilaç SSK dan serbest eczanelere devredilmiş ve yeni bir sürece girilmişti. O gün bugündür sürekli ve ciddi değişimler yaşamaktayız. Bazen arkadaşlarla espri

konusu olur. Bu işe başladığım günden beri sular durulmuyor diye özellikle şube müdürlüğü dönemi olarak yaşadığım son 2 sene ciddi anlamda bizleri etkileyen bir çok olayı birlikte göğüsledik. Umarım önümüzdeki dönem daha az fırtınalı günleri getirir.

Türk İlaç Sektörünün bugünkü durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz ?

Son yıllarda aslında sürekli bir değişim yaşanılıyor. Ülkemizde ilaç pazarının sürekli büyümesi bütçe uygulama talimatı gereği, fiyat düşüşlerine sebep olmuştu. Yaşanılan bu düşüşlerle birlikte ciro ve karlılık giderek azalmaktadır. Bu olumsuzluklar eczane dağıtımı kanalı ve tedarikçiyi ciddi anlamda zora sokmuştur. Bununla birlikte İTS gibi ciddi yatırım gerektiren bir süreci birlikte hayata geçirdik. Bu noktanın artık son nokta olduğuna inanmak istiyorum. Bu noktadan sonra alınacak kararların bizim için hayati olduğuna inanıyorum.

Geçen yıl şubenizde verdiğimiz “Telefon Sihirbazları” eğitimi hakkında neler söylemek istersiniz?

Tek kelimeyle öncüsünüz. Başarılı, duyarlı ve düşünceli. ''Biz'' olabilmenin önemli ve büyük bir adımıydı.

Geleceğe yönelik bireysel hedefleriniz nelerdir?

Bu işte plan yapabilmek çok zor. Konumum ne olursa olsun hep aktif ve insan ilişkilerinin yoğun olduğu bir noktada olmak istiyorum. Bunların dışında elbette anne olabilmek geleceğe dair planlarım arasında.

Ecza Depoculuğunun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İlaç fiyatları ile ilgili alınan kararlar uygulanan politika her ne kadar bizleri yıpratsa da büyüyen bir pazarımızın olması gelecek açısında umudumuzu güçlendiriyor.

Hobileriniz nelerdir? 

Hayatta iki şeye aşığım biri işim biride yeğenim Ali. İşimden zaman kalırsa Ali'yle vakit geçirmeyi seviyorum, Beni dinlendiriyor ve mutlu ediyor.

Şube olarak yaptığınız sosyal aktiviteleriniz var mı?

Başarılı bir şube olmamızın temelinde mutlu ve motivasyonu yüksek olan personelimin olduğunu söyleyebilirim. Hafta sonları kahvaltı organizasyonlarımız olur. Sinemaya gideriz. Ailelerimizin katıldığı pikniklerimiz vardır. Bu piknikler gelenekseldir .Çocuklarımızı yılda 2-3 defa tiyatroya, sinemaya götürürüz. Eczacılarımızla ve tedarikçilerle iftar yemekleri, kültür gezileri gibi sürekli etkinliklerimiz vardır.

Şubenizde hangi aralıklarla toplantı yapıyorsunuz?

Her hafta şirket yönetme kurulu toplantımız vardır. Satış ekibimle aylık ve 3 ayda bir tüm personelimizle toplantı yapıyoruz. İdeal toplantı her anlamda planlanmış ve gündemi belli olan toplantılardır. Bazen tek gündemlik acil toplantılarımızda olur. Depoculuk toplantılarda öğrenilir. Benim ilk öğrendiğim sihirli cümle budur. Bilgi alış verişinin sağlanmasını kolaylaştırır. Toplantı salonumuz büyüklük olarak uygundur.

Çalışan motivasyonunun işe olan katkısı hakkında neler söylemek istersiniz?

İnsanı temel almak ilkemiz bu sorunuzun en iyi cevabı olur. Çalışanımın mutluluğu benim sorumluluğumdadır. Ben çalışanımı mutlu edemezsem eczacımı nasıl mutlu edebilirim ki. Zor ve zahmetli bir işte başarılı olmamızın en büyük nedeni motivasyonu iyi bir ekiple çalışmaktır. Kazandığımızı bölüşebilmek, emeğe saygı göstermek, dinleyebilmek ve biz birlikteyiz diyebilmek her şeyi çözer ve işe katkısı aldığınız ödüllerle somutlaşır.