Makaleler
"Satışta Yüksek Etkili İletişim Eğitimi İstanbul Ecza Kooperatifi' ndeydi"


"Satışta Yüksek Etkili İletişim Eğitimi İstanbul Ecza Kooperatifi' ndeydi"


AstraZeneca' nın depolara özel eğitim seferberliğinin ikincisi "Satışta Yüksek Etkili İletişim " Türkiye'nin her yerinde yaygın bir şekilde devam ediyor.

Eğitim, 26 Kasım 2011 tarihinde birkaç ilde yapıldığı gibi, İstanbul Ecza Koop' un toplantı salonunda da, AstraZeneca İstanbul Bölge Ticaret Müdürü Tahir ÜNSAL tarafından verilmiş ve İstanbul Koop Gen. Müd. Yard. Sn. Cengizhan VARLI, Pazarlama Müd. Sn. Arzu KIZILTO, Kadıköy Şube Müd. Sn. Bülent AYTUĞRUL, Marmara Şube Müd. Sn. Osman AVCI, Gaziosmanpaşa Şube Müd. Sn. Vedat DURSUN, Avcılar Şube Müd. Sn. Hüseyin KESİM, Boğaziçi Şube Müd. Sn. Kudret YALÇIN, Çapa Şube Müdürü Sn. Mustafa Arslan ve Bölge müdürlerinin katıldığı toplam 52 kişiyle gerçekleştirilmiştir.

Eğitime, İstanbul Ecza Kooperatifi Pazarlama Müdürü Arzu Kızılto'nun açış konuşmasından sonra ecza deposu çalışanlarına özel olarak hazırlanmış olan www.az-deportal.com 'ın tanıtımı ile başlanmış, bu portalın özellikleri ve nasıl üye olunacağı görsel olarak tüm katılımcılara aktarılmış ve daha önce girmiş olan kişilerden olumlu geribildirimler alınmıştır.

Müşteri ilişkilerinde sağlıklı, kalıcı ve sonucunda başarılı iletişimin temeli olan "davranışların doğru analizi ve buna uygun doğru yaklaşımın verilmesinin" önemi üzerinde vurgulama yapıldıktan sonra, her bir müşteriye özgü yaklaşım modeli geliştirmeyi hedefleyen Sosyal Stillerin anlatımına geçilmiştir.

Kişilere kendi sosyal stillerini göstermeye yarayan test yapılmış, arkasından insan davranışlarının profilleri görsel materyallerinde ( filmler ) desteğiyle detaylı bir şekilde aktarılmıştır. Böylelikle saha yöneticilerinin kendi becerilerini geliştirerek müşteri bağlılığı ve sonucunda satış performansını arttırmaları amaçlanmıştır.

Sosyal Stillerinin ardından, birçok aşamanın iç içe geçtiği yönetimsel döngü olan müşteri ziyaretlerinin aşamaları ( ziyaret öncesi-ziyaret sırası veziyaret sonrası ) aktarılmış, müşterilerin kendi sosyal stillerine özgü ziyaretten beklentileri üzerinde durulmuştur.

Özellikle bu bölümde katılımcıların yaşadıkları örneklemeler ve tecrübe aktarımı ile konu daha da renkli hale gelmiştir.

Modern satış tekniği olan "Spin Tekniği" üzerinde yoğun bir şekilde durularak konunun pekiştirilmesi sağlanmış, ayrıca daha önce eğitim verilen başka depolardaki katılımcıların müşteriye uyguladığı bu teknik sayesinde kendilerine gelen geribildirimler, layıkıyla uygulanması halinde çok değerli bir satış ve pazarlama yöntemi olduğu konusunda herkesi görüş birliğinde bırakmıştır.