Makaleler
Hedef Ecza Deposu Balıkesir Şube Müdürü Çelebi Erdoğan' la Söyleşi


 • Kendinizden ve şubenizden kısaca bahsedermisiniz?
 1974 Kırşehir doğumlu ve yüksek okul mezunuyum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Profesyonel çalışma hayatına 1992 yılında İstanbul Esko’da başladım, Sektöre girmem bir tesadüf eseri oldu. İlk çalışma deneyimim ve ilk işimdi. Deponun alt yapısından yetiştiğimi söyleyebilirim. Ecza depoculuğunun değişik kademelerinde, ağırlıklı olarak satış ve müşteri hizmetleri biriminde görev yaptıktan sonra  2007 yılında Bahçelievler Hedef Ecza Deposu Bölge Satış Müdürü olarak atandım. Yaklaşık 3 yıl kadar Bahçelievler Hedef Ecza Deposu  Bölge Satış Müdürü olarak görev yaptıktan sonra Ekim 2010  tarihi itibariyle Balıkesir Hedef Ecza Deposu Şube Müdürlüğüne atandım.
 
Balıkesir Hedef Ecza Deposu 2006 yılında Balıkesir ve Çanakkale Bölgesinde faliyet gösteren eczacıların hizmetine açılmıştır. Şuan 500 eczaneye tedarik hizmeti veren Balıkesir Hedef Ecza Deposu, öncü ve yenilikçi vizyonuyla müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir.

 • Şubenizin hedefleri nelerdir?

Şubemizin hedefi,  temel amacı insan sağlığına ve güzelliğine değer katmak olan Hedef Alliance’ın ilkeleriyle doğru orantılı olarak, müşterilerimize yenilikçi ve en kaliteli hizmeti sunmaktır.
 

 • Size göre ecza depolarıyla  firmalar arasındaki ilişki nasıl olmalı ve ilaç şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?
 Öncelikle her ilişkide olduğu gibi ilaç firmaları ile dağıtım kanalları arasındaki iletişim; açık, şeffaf, adaletli ve güvene dayalı olmalıdır,
 
 Son yıllarda sektörde yaşanan  fiyat düşüşü ve iskonta artışları gerek ilaç firmaları, gerekse  biz dağıtım kanallarının faaliyet giderleri olumsuz yönde etkilemiştir. Kar marjının düşmesiyle birlikte ilaç firmaları ve ecza depoları daha yakın çalışma içerisinde olmalıdır.

Beklentiler;
 •  İlaç Firmaları tanıtım faaliyetlerinin  dışında alternatif olarak, depoların  deneyimli saha ve satış kadrolarından  daha fazla ve etkin olarak yararlanabilirler. 
 • Ürün çıkışlarını arttırmak için eczanelerde  tercih edilebilecek  satış koşulları oluşturmak. (Mf, ciro primi ve vade gibi ticari araçlar kullanmak.)
 •  Kampanya dönemleri  zaman ve süreç yönetimi açısından daha efektif olmalı, müşteri bağlılığını artırmak için eczane bazlı kampanya yatırımları yapılmalıdır. 
 • Ecza depolarının artan maliyet ve masraflarına katkı sağlamak amaçlı ilaç firmaları tarafından ticari araçların kullanılması. (Alışa ve çıkışa uygulacak ciro pirimleri, vade, iskonto vb..)
 • Fazla stokların satışa dönüştürülebilmesi için iş birliği içinde çalışmak. 
   
   
 • AZ - Deportal hakkında neler düşünüyorsunuz?
 Mevcut ilişkilerimizin dışında uzun vadeli  iletişkilerimize AZ-Deportal’ın büyük katkılar sağlayacağını düşünüyorum. Bu vesile ile AZ-Deportal’ın hazırlanıp hayata geçirilmesinde emeği olan başta AstraZeneca Ticari Satış Müdürü Sn. Kubilay Kızıldenizli ve Bölge Ticaret Müdürümüz Sn.Tarık Aktaş’a teşekkür ederim.
 
 • İşinizi yaparken ne gibi sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz?
 • Giderek zorlaşan rekabet ortamı ve artan risklerin yönetimi.
 • Müşteri ve çalışan memnuniyeti. 
 • Masrafların artması
   
 • Türk ilaç sektörünün bugünkü durumunu nasıl değerlendiriyorusunuz? 
   

İlaç Sektörü Dünya’nın heryerinde olduğu gibi ülkemizde de yasal düzenlemeler ve tasarruf tedbirleri nedeniyle  3 yıl boyunca bir takım zorluklarla karşı karşıya kalmıştır.
 Bu engellerin üstesinden gelebilmek ve hedeflerimize ulaşabilmek için 2012 yılında daha yenilikçi, daha müşteri odaklı ve işbirliği içinde çalışmak artık zorunluluk haline gelmiştir.

 •  Geçen yıl şubenizde verdiğimiz  “Telefon Sihirbazları Eğitimi” hakkında neler söylemek istersiniz?
 İş ortaklarınız olarak bizlerin kişisel ve mesleki gelişimine yüksek katma değer sağlayan eğitimlerle fark yaratmaya devam ediyorsunuz.  “Telefon Sihirbazları” ve son verdiğiniz “Satışta Yüksek Etkili İletişim Eğitimi” bizlerin olaylara ve müşterilerimize daha bütünsel bakmamızı sağlayan eğitimlerdir. Ayrıca bu eğitimlerin yine Bölge Ticaret Müdürleriniz tarafından verilmesi, eğitimlerin verimliliğini arttırmakla ve bizlere ayrı bir sinerji katmaktadır.

 • Geleceğe yönelik bireysel hedefleriniz hakkında bilgi verebilir
misiniz?
 
Balıkesir Hedef Ecza Deposu olarak hedefimiz, bölgemizdeki tedarikçi ve eczacılarımıza en iyi, en kaliteli ve en hızlı hizmeti sunmaya devam etmektir.

 • Ecza depoculuğunun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Fiyat düşüşleri ve iskonto artışlarıyla birlikte azalan karlılık oranları ve artan operasyonel masraflarla birlikte işimiz her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. Aynı zamanda bu yıl başlayan İTS ile birlikte yavaşlayacak olan iş süreçlerinin en iyi şekilde yönetilmesi gerekmektedir.
 
 Lokal olarak hizmet verdiğimiz cep depo sayısının artan masraflar göz önüne alındığında azalacagını ve değişen koşullara ayak uyduran,  müşteri odaklı çalışmaya devam eden ecza depolarının faaliyetlerini sürdürmeye devam edeceğini düşünmekteyim.
 
 • Hobileriniz nelerdir?
 Hobilerim; kitap okumak, film izlemek, futbol ve tenis oynamaktır.
 •  Şube olarak yaptığınız sosyal aktiviteleriniz var mı?Ayda iki kez motivasyon kahvaltısı ve hafta da bir kez de futbol turnavası düzenliyoruz. Ayrıca tüm personelin katıldığı sinema günleri organize ediyoruz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’n da çalışanlarımızın çocuklarına geziler düzenliyoruz.

 • Çalışan motivasyonunun işe olan katkısı hakkında neler söylemek istersiniz?
Motivasyon  aslında “harekete geçirme enerjisi” dir. Motivasyon olmadan hiç birşey  olmaz.