Makaleler
Edak Ecza Koop G.M Yardımcısı Sn. Ömer Mutlutürk ile Söyleşi


Kendinizden ve şubenizden kısaca bahsedermisiniz?

Oniki yıl ilaç sektöründe bir firmada çalıştıktan sonra Edak Ecza Kooperatifi ile çalışma hayatımda yeni bir dönem başladı.
2005 yılından başlayan birlikteliğimizde kooperatifimin insan odaklı çalışmaları, etik değerlere verdiği önem, eşitlik prensibi, adaletli ve demokratik çalışma ortamı benim kişisel özelliklerim ile uyuştuğundan dolayı, huzurlu ve verimli olarak çalışmaya devam etmekteyim.
Edak Ecza Kooperatifi'nin satış, satınalma ve lojistik süreçlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım.

Edak Ecza Kooperatifi her türlü art niyeti yapısı içine sokmayan, salt eczacıların ekonomik ve mesleksel çıkarlarına hizmet edecek, eczacının birlik ve beraberlik tanımına uygun dayanışmasının kanıtı olarak 1979 yılında kurulmuştur.

2011 yılında 14 şubesi ve 4500 ortağı olan Edak Ecza Kooperatifi 2010 yılı sonunda Türkiye pazarından %6.60 pay almıştır.

Şubenizin hedefleri nelerdir?

Edak Ecza Kooperatifi sürekli ve sürdürülebilir bir büyüme içindedir hedefimiz; her yıl bir önceki yıldan daha fazla pazar payı kazanmaktadır.
Bu başarımızı devam ettirmek ve ortaklarımızın Edak Ecza Kooperatifi ile çalışmaktan dolayı duydukları güveni, hizmet kalitemiz ile pekiştirerek, onlara ekonomik olarak katma değer yaratmaktır.

Şubenizin bugunku durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Edak Ecza Kooperatifi yenilikçi yapısı ile sektöre yön veren bir kuruluş yaptığı uygulamalar ile sektöründe belirleyici rol oynamakta. Tabii ki Eczacı kuruluşu olmasından kaynaklanan avantajları var bu avantajları ortağı olsun olmasın tüm eczacılara yaşatmaktadır. Edak Ecza Kooperatifi 2005 yılında %4.97 olan Pazar Payını her yıl arttırarak 2010 yılında %6.60'a yükseltmiştir. Bu demek oluyor ki her geçen gün Kooperatif'e daha çok güven duyuluyor. Günlük kazançlar yerine uzun sureli kazançlar ön plana çıkıyor. İlkelerimiz doğrultusunda Edak Ecza Kooperatifi Türk Eczacılarına katma değer yaratmaya devam etmektedir ve edecektir.

Meslek yaşamınız boyunca karşılaştığınız ilginç bir olayı anlatır mısınız?

Edak Ecza Kooperatifi iletişim merkezini kurduğumuz günlerde telefonla satış elemanlarını bağlı oldukları eczanelerden alıp başka eczaneleri aratmak durumunda kaldığımız da eczacı ortaklarımzın çalışanlarımız ile kurdukları son derece güzel ilişkilere şahit oldum. Oğlunu askere gönderen bir ana, kızını evlendiren bir baba gibi sonderece hüzünlü, hatta bazen gözyaşları ile birlikte vedalaşmalara şahit oldum. Yaptığımız işi anlattığımızda verimlilik adına doğruyu yaptığımıza inanan ortaklarımız kendilerini yeni arayan arkadaşlarımızı da oğulları kızları yada kardeşleri gibi gördüler. Bu ancak gerçek anlamda aile ortamında olur Edak Ecza Kooperatifi çalışanları, ortakları ve tedarikçileri ile gerçek bir ailedir.
 
Size göre ecza depolarıyla  firmalar arasındaki ilişki nasıl olmalı ve ilaç şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Günümüzde yaşadığımız dünyada bir çok değer  anlamını yitiriyor.  Adalet, hak, eşitlik, dürüstlük, güven etik değerlere verilen önem, hasta sağlığı, toplum sağlığı gibi değerler, para, güç, gösteriş, dalavere, karşısında yok edilmeye çalışılıyor. Bizim beklentimiz iş ortaklarımız ile etik değerlere bağlı kazan kazan kazan ilişkisi içinde çalışabilmektir. Hem ilaç firması kazanmalı, hem Edak Ecza Kooperatifi kazanmalı hem de eczacı ortağımız ve son tüketici kazanmalı.

Bunun gerçekleşebilmesi için de tüm bileşenlerin ilişkilerinde empatiye önem vermeleri gerekmektedir. Ancak birbirimizi dinler ve anlarsak iyi iletişim kurabiliriz.

AZ - Deportal hakkında neler düşünüyorsunuz?

İletişim kurabilmek için yeni bir araç olduğunu düşünüyorum firmalar ve ilaç depoları çok sık bir araya gelemiyorlar birbirlerinin sorunlarını çok iyi analiz edemiyorlar. Bu portal ve buna benzer uygulamalar AstraZeneca ile depo ve kooperatifleri birbirlerine daha çok yaklaştıracaktır.

İşinizi yaparken ne gibi sıkıntılarla karşılaşıyorsunuz?

İşin sanayi boyutunda, farklı uygulamalar konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Kooperatif olduğumuzdan ortaklarımız her türlü farklı uygulamayı bizlere faturaları  ile birlikte belgeli olarak ulaştırıyorlar.

Bazen Kampanyaların başlangıç günleri rakiplerimize bir kaç gün once duyuruluyor, farklı ciro primleri veriliyor, farklı bölgelerde bölge müdürlerinin cebinde olan malfazlaları kooperatiflerde kullanılmıyor tevzi ürünler pazar payımız oranında gelmiyor ama satış hedefleri verilirken son derece yüksek hedefler konuşulmadan sadece deklare ediliyor .

Ayrıca sevkiyat anlamında ortaklarımızın hızlı kurye beklentileri bazen sıkıntılara yol açıyor.

Ecza depolarının halk sağlığı üzerindeki rolü hakkında ne düşünüyorsunuz?

Edak olarak herşeyden önde bu konuyu düşünüyoruz ve ona gore çalışıyoruz .
Bu konuda bence ilaç sanayi de bir şeyler düşünmeli 6 yıldır Edak Ecza Kooperatifinde yöneticilik yapıyorum sadece bir firma bizim ürünlerini nasıl taşıdığımızı ve nasıl depoladığımızı bir kere gelip araştırdı. Hatta depoya "kuş girebiliyor mu" diye bile araştırdılar. Giremediğini gördüklerinde teşekkür ettiler ve gittiler. Bizler inanılmaz mutlu olduk çünkü toplum sağlığına önem veren bir kuruluşuz ve ilaç  sanayisinden ürününe değer veren ve araştıran bir firma görmüştük.

Dünya Sağlık Örgütü'nden gelip tekerli araçlar üzerinde soğuk zinciri kırılmadan nasıl sevkiyat yaptığımızı araştıran yetkililer tarafından yaptıklarımızı anlatmamız için yurt dışına davet edildik ve Türkiye de bu işi nasıl yaptığımızı anlattık. Bir aşıyı, soğuk zincirle sevk edilmesi gereken bir kematörapi ilacını firma tesliminden hasta kullanımına kadar nasıl taşıyacağımızı süreçleri ile yönetir durumdayız . Bu konulara Türkiye de ne kadar önem veriliyor takdir sizlerin. Ama insan sağlığının önemi paradan ve yatırımdan daha değerlidir ve sanırım bu konuda her insan bizler gibi düşünüyordur. önemli olansa yapabilmektir.

Geçmişte mesleki anlamda yaşadığınız sıkıntılar oldu mu?

Günlük yaşanan sıkıntılar dışında major bir sıkıntı yaşamadım

Türk ilaç sektörünün bugünkü durumunu nasıl değerlendiriyorusunuz?

Mutlaka bir değişime ve yeniliğe ihtiyacı var. Reçete çıkarmak için eczanelerden sipariş almak için sadece tanıtım elemanlarını kullananlar zamanla kaybedecekler, intenet ile yapılacak tanıtımlar Call Center'lar ile yapılacak tanıtım ve satış etkinlikleri gelecekte ön plana çıkacak. "Yapılmamışı yapanlar", hayır kelimesini kabul etmeyenler işlerini sevenler kazanacak aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar oluşmasını bekleyenler ise kaybedecekler diye düşünüyorum. Ayrıca depolar ve kooperatif depolar ile kazan kazan kazan ilişkisi içerisinde olanlar zaten cümleden de anlaşılacağı gibi kazanacaklardır .

Geçen yıl şubenizde verdiğimiz "Telefon Sihirbazları Eğitimi" hakkında neler söylemek istersiniz?

Eğitim gelişim için sihirli bir sözcük ben eğitimlerin sonucunda öğretilenlerin hemen kullanıldığında sonuç alındığını düşünüyorum. Özenle hazırlanmış emek verilmiş eğitiminizi alan arkadaşlarım öğrendiklerini kullandıklarında ne gibi farklar yarattılar ben net olarak gördüm ortaklarımızdan da olumlu geri bildirimler aldık.

Geleceğe yönelik bireysel hedefleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Edak Ecza Kooperatifi'ni geleceğe hazırlamak için kendi yerlerimize gençleri yetiştirmeliyiz. Onlara bilgi ve tecrübelerimiz ile yol göstermeliyiz benim de en büyük hedefim yıllar sonra bu kurumda benim yetiştirdiğim gençlerin yöneticilik yapıp katkı sağlamalarıdır

Ecza depoculuğunun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Her geçen gün şartlar zorlaşıyor ama mutlaka ilacın olduğu her alanda eczacı olmalı ve eczacının ekonomik örgütü de ona yardım etmelidir.

Hobileriniz nelerdir?

Tiyatro, sinema, basketbol

Şube olarak yaptığınız sosyal aktiviteleriniz var mı?

Edak Ecza Kooperatifi olark sosyal aktivitelere ve sosyal sorumluluk projelerine son derece önem vermekteyiz. Sektörde ilk olarak bazı uygulamaları başlatmanın gururunu yaşıyoruz . Hayati Yalçın Çocuk Resimleri Yarışması, miadı geçmiş ilaçların toplanması ve bertaraf edilmesi projesi, doğada yok olabilen bio torba kullanımını yaygınlaştırmak, atık pil toplama kampanyası, atık kağıt toplama kampanyası, Edak Ecza Kooperatifi ormanları, sizde tutun elinden yaşama doğru bir adım daha atsın projesi ile Behçet Uz Çocuk Hastanesi Onkoloji Servisi'nin yenilenmesine katkı sağlanması, eğitim bursu gibi.

Şubenizde hangi aralıklarla toplantı yapıyorsunuz ve sizce ideal toplantı nasıl olmalıdır?

  1. Süre ve zamanlama açısından
  2. Oda ve ekipmanlar açısından

Her hafta cumartesi günü ilgili birimlerle 1-2 saatlik toplantılar yapıyoruz. Ayda bir kez tüm bölgelerimiz ile bir araya geliyoruz. Üç ayda bir yönetimi gözden geçirme toplantılarımız oluyor

Çalışan motivasyonunun işe olan katkısı hakkında neler söylemek istersiniz?

Bilgi sahibi, mutlu çalışanlar işletmeleri başarıya ulaştırırlar. İnsan kaynağını verimli kullanan kuruluşlar başarıya daha çabuk ulaşır. Motivasyonu her çalışana ayrı düşünmek gerekir. Ancak bu şekilde herkes mutlu ve motive bir şekilde çalışır. Ben zam yaptım herkese neden hala verimsizler diye sormak aslında cevabı içerisinde barındırır. Belki de o çalışan takdir edilmek istiyor, değer verildiğini hissetmek istiyor, değer verdiği biri tarafından anlaşıldığını ve dinlendiğini bilmek istiyor .